Vishay/BCcomponents BFC236858562
BFC236858562 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236858562
Brief Description
CAP FILM 5.6NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236858562.pdf
Availability of BFC236858562
QUANTITY
BFC236858562 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236858562
Internal Part NumberEIS-BFC236858562
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT368
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236858562
Related LinksBFC236, BFC236858562 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236858562 Details Description
Related parts for BFC236858562
BOX ALUM NATURAL 4.38"L X 2.38"W datasheet.pdf
CABLE HANGER NATURAL POLY 5/8" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MOD FEED-THROUGH datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1A 140 MOHM SMD datasheet.pdf