Vishay/BCcomponents BFC236859392
BFC236859392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236859392
Brief Description
CAP FILM 3.9NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236859392.pdf
Availability of BFC236859392
QUANTITY
BFC236859392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236859392
Internal Part NumberEIS-BFC236859392
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT368
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236859392
Related LinksBFC236, BFC236859392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236859392 Details Description
Related parts for BFC236859392
IC REG CTRLR PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A MT-2 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf