Vishay/BCcomponents BFC236865333
BFC236865333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236865333
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 33NF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC236865333.pdf
Availability of BFC236865333
QUANTITY
BFC236865333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236865333
Internal Part NumberEIS-BFC236865333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236865333
Related LinksBFC236, BFC236865333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236865333 Details Description
Related parts for BFC236865333
CAP CER 15PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS 1.5MM 28-26AWG datasheet.pdf
TVS DIODE 66.4VWM 118VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 710MA 190 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf