Vishay/BCcomponents BFC236865333
BFC236865333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236865333
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 33NF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC236865333.pdf
Availability of BFC236865333
QUANTITY
BFC236865333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236865333
Internal Part NumberEIS-BFC236865333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236865333
Related LinksBFC236, BFC236865333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236865333 Details Description
Related parts for BFC236865333
IDC CABLE - MPR36K/MC37G/MPR36K datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG RED 100' datasheet.pdf
IC CIRCUIT SUPERVISORY LP 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf