Vishay/BCcomponents BFC236866154
BFC236866154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236866154
Brief Description
CAP FILM 150NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC236866154.pdf
Availability of BFC236866154
QUANTITY
BFC236866154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236866154
Internal Part NumberEIS-BFC236866154
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236866154
Related LinksBFC236, BFC236866154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236866154 Details Description
Related parts for BFC236866154
IC ADC 12BIT TOUCHSCREEN 32LFCSP datasheet.pdf
PHOTODIODE RED 5.1MM DIA TO-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 70CRI 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16WQFN datasheet.pdf