Souriau Connection Technology D38999/20WJ37SB
D38999/20WJ37SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ37SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ37SB.pdf
Availability of D38999/20WJ37SB
QUANTITY
D38999/20WJ37SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ37SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ37SB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert25-37
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ37SB
Related LinksD38999/, D38999/20WJ37SB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ37SB Details Description
Related parts for D38999/20WJ37SB
IC 4BIT BINARY FULL ADDER 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT-23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL RIBN 3COND CLEAR 25' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
24-bit, 192kHz Stereo DAC with Volume Control IC datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf