Vishay/BCcomponents BFC236867224
BFC236867224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236867224
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC236867224.pdf
Availability of BFC236867224
QUANTITY
BFC236867224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236867224
Internal Part NumberEIS-BFC236867224
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236867224
Related LinksBFC236, BFC236867224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236867224 Details Description
Related parts for BFC236867224
IC REG LDO 2.5V 0.12A SC82AB datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 6SON datasheet.pdf
IC CLK GEN PCI/PCI-X 28-TSSOP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL HIGH 25PPM datasheet.pdf
OUTPUT NOISE FILTER datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 2.61M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 680PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf