Vishay/BCcomponents BFC236868333
BFC236868333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236868333
Brief Description
CAP FILM 33NF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC236868333.pdf
Availability of BFC236868333
QUANTITY
BFC236868333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236868333
Internal Part NumberEIS-BFC236868333
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236868333
Related LinksBFC236, BFC236868333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236868333 Details Description
Related parts for BFC236868333
JUMPER-H9992TR/1853 SL/X 2" datasheet.pdf
IC FILTER LOPASS 4TH ORD 16-SSOP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 65VAC/VDC RAD datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 28-SSOP datasheet.pdf
HOUSNG SPRNG MNT FOR M8 PROX datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 16A TO263AB datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 336MA 620 MOHM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP225 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf