Vishay/BCcomponents BFC236915684
BFC236915684 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236915684
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236915684.pdf
Availability of BFC236915684
QUANTITY
BFC236915684 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236915684
Internal Part NumberEIS-BFC236915684
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT369
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.201" W (12.50mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236915684
Related LinksBFC236, BFC236915684 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236915684 Details Description
Related parts for BFC236915684
MOSFET N-CH 30V 64A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V 0402 datasheet.pdf
IC DRIVER DECODER 8DIG 28-CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 33A OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE D 25POS datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN FPC 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf