Vishay/BCcomponents BFC236942823
BFC236942823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236942823
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 82NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236942823.pdf
Availability of BFC236942823
QUANTITY
BFC236942823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236942823
Internal Part NumberEIS-BFC236942823
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT369
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.173" W (12.50mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.370" (9.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236942823
Related LinksBFC236, BFC236942823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236942823 Details Description
Related parts for BFC236942823
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
MODULE 802.15.4 W/U.FL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 150MHZ 10-LCCC datasheet.pdf
CONN RCPT HV-190 R/A SGL 7POS datasheet.pdf
HEAT SINK LED BLACK BRIDGELUX datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 200MW 1005 datasheet.pdf
RES 0.8 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf