Vishay/BCcomponents BFC236949104
BFC236949104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236949104
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236949104.pdf
Availability of BFC236949104
QUANTITY
BFC236949104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236949104
Internal Part NumberEIS-BFC236949104
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,200
SeriesMKT369
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.185" W (12.50mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236949104
Related LinksBFC236, BFC236949104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236949104 Details Description
Related parts for BFC236949104
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 50W datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 120NS 64FBGA datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 150V 250A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf