Vishay/BCcomponents BFC236951222
BFC236951222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236951222
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236951222.pdf
Availability of BFC236951222
QUANTITY
BFC236951222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236951222
Internal Part NumberEIS-BFC236951222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT369
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.339" (8.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)