Vishay/BCcomponents BFC236952272
BFC236952272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236952272
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236952272.pdf
Availability of BFC236952272
QUANTITY
BFC236952272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236952272
Internal Part NumberEIS-BFC236952272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT369
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236952272
Related LinksBFC236, BFC236952272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236952272 Details Description
Related parts for BFC236952272
CONN RECPT 60POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH SOIC-28 datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf