Vishay/BCcomponents BFC236966223
BFC236966223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236966223
Brief Description
CAP FILM 22NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC236966223.pdf
Availability of BFC236966223
QUANTITY
BFC236966223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236966223
Internal Part NumberEIS-BFC236966223
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT369
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.232" W (12.50mm x 5.90mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236966223
Related LinksBFC236, BFC236966223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236966223 Details Description
Related parts for BFC236966223
FACEPLATE SNAP ON HORZ OFFWHITE datasheet.pdf
PILOT LIGHT 5V LED SQUARE RED datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 11MHZ RRO TSOT23-8 datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
DC/DC CONV 6W SIP SNG OUT datasheet.pdf