Vishay/BCcomponents BFC237022563
BFC237022563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237022563
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RDL
Datasheet Download
BFC237022563.pdf
Availability of BFC237022563
QUANTITY
BFC237022563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237022563
Internal Part NumberEIS-BFC237022563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237022563
Related LinksBFC237, BFC237022563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237022563 Details Description
Related parts for BFC237022563
Connector Header 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf