Vishay/BCcomponents BFC237028224
BFC237028224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237028224
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RDL
Datasheet Download
BFC237028224.pdf
Availability of BFC237028224
QUANTITY
BFC237028224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237028224
Internal Part NumberEIS-BFC237028224
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237028224
Related LinksBFC237, BFC237028224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237028224 Details Description
Related parts for BFC237028224
FIXED IND 18UH 400MA 875 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 510PF 150V 1111 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 2.6A 78 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
RES 275 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf