Vishay/BCcomponents BFC237028393
BFC237028393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237028393
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 10% 100VDC RDL
Datasheet Download
BFC237028393.pdf
Availability of BFC237028393
QUANTITY
BFC237028393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237028393
Internal Part NumberEIS-BFC237028393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237028393
Related LinksBFC237, BFC237028393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237028393 Details Description
Related parts for BFC237028393
IDC CABLE - HSC10H/AE10G/HPL10H datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
SURFACE BELT 1/4X24" S SFN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" GOLD datasheet.pdf