Vishay/BCcomponents BFC237036102
BFC237036102 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237036102
Brief Description
CAP FILM 1000PF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237036102.pdf
Availability of BFC237036102
QUANTITY
BFC237036102 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237036102
Internal Part NumberEIS-BFC237036102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237036102
Related LinksBFC237, BFC237036102 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237036102 Details Description
Related parts for BFC237036102
IC LATCH R-S QUAD NOR 16DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 90MA 24 OHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
13 MTE SHRD PIN SR LATCH .100 datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
RES 37.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf