Vishay/BCcomponents BFC237036392
BFC237036392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237036392
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3900PF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237036392.pdf
Availability of BFC237036392
QUANTITY
BFC237036392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237036392
Internal Part NumberEIS-BFC237036392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237036392
Related LinksBFC237, BFC237036392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237036392 Details Description
Related parts for BFC237036392
RES 1.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ENCL FLOOR STAND ST 24X10X8" GR datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 9.5"L X 6.25"W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V I2PAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CH20M22 S PPSC LGY datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
4700UF 400V 76X146MM 105C 5000H datasheet.pdf