United Chemi-Con EKYB630ELL820MH15D
EKYB630ELL820MH15D picture photo
Mfg. Part Number
EKYB630ELL820MH15D
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKYB630ELL820MH15D.pdf
Availability of EKYB630ELL820MH15D
QUANTITY
EKYB630ELL820MH15D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB630ELL820MH15D
Internal Part NumberEIS-EKYB630ELL820MH15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB630ELL820MH15D
Related LinksEKYB630EL, EKYB630ELL820MH15D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB630ELL820MH15D Details Description
Related parts for EKYB630ELL820MH15D
FUSE CERAMIC 30A 125VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 52.73K/105K 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SOCKET WIRE WRAP/CLIP HC2 RELAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf