Vishay/BCcomponents BFC237041152
BFC237041152 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237041152
Brief Description
CAP FILM 1500PF 10% 250VDC RDL
Datasheet Download
BFC237041152.pdf
Availability of BFC237041152
QUANTITY
BFC237041152 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237041152
Internal Part NumberEIS-BFC237041152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237041152
Related LinksBFC237, BFC237041152 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237041152 Details Description
Related parts for BFC237041152
TVS DIODE 185VWM 328VC DO204AC datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
IC MUX DUAL 4INPUT 3ST 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf