Taiyo Yuden HK2125R15J-TV
HK2125R15J-TV picture photo
Mfg. Part Number
HK2125R15J-TV
Brief Description
FIXED IND 150NH 100MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
HK2125R15J-TV.pdf
Availability of HK2125R15J-TV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HK2125R15J-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of HK2125R15J-TV
Internal Part NumberEIS-HK2125R15J-TV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
PCN Obsolescence/ EOLMLC Inductor EOL 28/Aug/2015
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, HK
Material - Core-
Inductance150nH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq13 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant500MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK2125R15J-TV
Related LinksHK2125, HK2125R15J-TV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK2125R15J-TV Details Description
Related parts for HK2125R15J-TV
IC DAC 12BIT R-R W/BUFF 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 5POS GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PCM CODEC PROG 15BIT 32-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.2A 100 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf