Vishay/BCcomponents BFC237045153
BFC237045153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237045153
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 250VDC RDL
Datasheet Download
BFC237045153.pdf
Availability of BFC237045153
QUANTITY
BFC237045153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237045153
Internal Part NumberEIS-BFC237045153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237045153
Related LinksBFC237, BFC237045153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237045153 Details Description
Related parts for BFC237045153
RES SMD 464K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 300MA 3.6 OHM datasheet.pdf
IC DUART 40DIP datasheet.pdf
CABLE GLAND W/GRIP M32 BRASS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 167K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS 0.5MM GOLD SMD datasheet.pdf