Vishay/BCcomponents BFC237051122
BFC237051122 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237051122
Brief Description
CAP FILM 1200PF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237051122.pdf
Availability of BFC237051122
QUANTITY
BFC237051122 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237051122
Internal Part NumberEIS-BFC237051122
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237051122
Related LinksBFC237, BFC237051122 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237051122 Details Description
Related parts for BFC237051122
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
FF FLA-STE-GEH2X4P datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 100A 5X6 PQFN datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING FR SIZE 7X4' datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf