Vishay/BCcomponents BFC237055393
BFC237055393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237055393
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 10% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC237055393.pdf
Availability of BFC237055393
QUANTITY
BFC237055393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237055393
Internal Part NumberEIS-BFC237055393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237055393
Related LinksBFC237, BFC237055393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237055393 Details Description
Related parts for BFC237055393
IC OR CTRLR SRC SELECT SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS datasheet.pdf
DUST COVER SHIELD D-SUB25 MALE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf