Vishay/BCcomponents BFC237059152
BFC237059152 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237059152
Brief Description
CAP FILM 1500PF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237059152.pdf
Availability of BFC237059152
QUANTITY
BFC237059152 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237059152
Internal Part NumberEIS-BFC237059152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237059152
Related LinksBFC237, BFC237059152 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237059152 Details Description
Related parts for BFC237059152
RES SMD 470K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
BOX II ASSY 105 POS W/SOLD TL datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf