Vishay/BCcomponents BFC237059153
BFC237059153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237059153
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC237059153.pdf
Availability of BFC237059153
QUANTITY
BFC237059153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237059153
Internal Part NumberEIS-BFC237059153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237059153
Related LinksBFC237, BFC237059153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237059153 Details Description
Related parts for BFC237059153
CAP ALUM 39000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V SOT23-3 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 34POS datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf