Vishay/BCcomponents BFC237066332
BFC237066332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237066332
Brief Description
CAP FILM 3300PF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237066332.pdf
Availability of BFC237066332
QUANTITY
BFC237066332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237066332
Internal Part NumberEIS-BFC237066332
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237066332
Related LinksBFC237, BFC237066332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237066332 Details Description
Related parts for BFC237066332
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FRICTION LOCK HEADER 03 POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
16MM IND CONTROL PCB SOCKET datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf