Vishay/BCcomponents BFC237085102
BFC237085102 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237085102
Brief Description
CAP FILM 1000PF 10% 100VDC RDL
Datasheet Download
BFC237085102.pdf
Availability of BFC237085102
QUANTITY
BFC237085102 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237085102
Internal Part NumberEIS-BFC237085102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237085102
Related LinksBFC237, BFC237085102 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237085102 Details Description
Related parts for BFC237085102
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 19POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf