Vishay/BCcomponents BFC237085102
BFC237085102 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237085102
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 10% 100VDC RDL
Datasheet Download
BFC237085102.pdf
Availability of BFC237085102
QUANTITY
BFC237085102 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237085102
Internal Part NumberEIS-BFC237085102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237085102
Related LinksBFC237, BFC237085102 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237085102 Details Description
Related parts for BFC237085102
IDC CABLE - MSC34K/MC34F/MPK34K datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 44POS datasheet.pdf
INDICATOR WITH BEZEL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf
LOCATOR ASSY datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf