Vishay/BCcomponents BFC237085682
BFC237085682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237085682
Brief Description
CAP FILM 6800PF 10% 100VDC RDL
Datasheet Download
BFC237085682.pdf
Availability of BFC237085682
QUANTITY
BFC237085682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237085682
Internal Part NumberEIS-BFC237085682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237085682
Related LinksBFC237, BFC237085682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237085682 Details Description
Related parts for BFC237085682
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.00K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 549 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf