Vishay/BCcomponents BFC2370CC564
BFC2370CC564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370CC564
Brief Description
CAP FILM 0.56UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370CC564.pdf
Availability of BFC2370CC564
QUANTITY
BFC2370CC564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370CC564
Internal Part NumberEIS-BFC2370CC564
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370CC564
Related LinksBFC237, BFC2370CC564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370CC564 Details Description
Related parts for BFC2370CC564
SUPPRESSOR ESD ARRAY 9PIN DSUB datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC TXRX XFP 10GBPS 32LGA datasheet.pdf
CONN IDC 25POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
IC BATT GAS GAUGE LIION 12SON datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf