Vishay/BCcomponents BFC2370CL184
BFC2370CL184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370CL184
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 10% 100VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370CL184.pdf
Availability of BFC2370CL184
QUANTITY
BFC2370CL184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370CL184
Internal Part NumberEIS-BFC2370CL184
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370CL184
Related LinksBFC237, BFC2370CL184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370CL184 Details Description
Related parts for BFC2370CL184
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
KIT STARTER IAR FOR STR7/STR9 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216POS .050 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf