Sullins Connector Solutions RCC15DRYN-S93
RCC15DRYN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
RCC15DRYN-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RCC15DRYN-S93.pdf
Availability of RCC15DRYN-S93
QUANTITY
RCC15DRYN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC15DRYN-S93
Internal Part NumberEIS-RCC15DRYN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC15DRYN-S93
Related LinksRCC15D, RCC15DRYN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC15DRYN-S93 Details Description
Related parts for RCC15DRYN-S93
EVALUATION BOARD FOR ISL62392HI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 96CKT HT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 59 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.196 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf