Yageo RT1206BRD0722RL
RT1206BRD0722RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0722RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0722RL.pdf
Availability of RT1206BRD0722RL
QUANTITY
RT1206BRD0722RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0722RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0722RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0722RL
Related LinksRT1206B, RT1206BRD0722RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0722RL Details Description
Related parts for RT1206BRD0722RL
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG PIN ASSY 20POS datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.6A 59 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf