Vishay/BCcomponents BFC2370EC124
BFC2370EC124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370EC124
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370EC124.pdf
Availability of BFC2370EC124
QUANTITY
BFC2370EC124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370EC124
Internal Part NumberEIS-BFC2370EC124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370EC124
Related LinksBFC237, BFC2370EC124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370EC124 Details Description
Related parts for BFC2370EC124
DIRECTIONAL COUPLER 800MHZ 17DB datasheet.pdf
CONN PLUG VERTICAL 30POS .050 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALMNT SCKT datasheet.pdf
LED LIGHT PIPE AMBER FLEX 6.5" datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 400PF 12KV R7 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf