Vishay/BCcomponents BFC2370EH104
BFC2370EH104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370EH104
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370EH104.pdf
Availability of BFC2370EH104
QUANTITY
BFC2370EH104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370EH104
Internal Part NumberEIS-BFC2370EH104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370EH104
Related LinksBFC237, BFC2370EH104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370EH104 Details Description
Related parts for BFC2370EH104
IC 10MHZ CMOS USC 100-VQFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 5V datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M10 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC DUAL UART 16BYTE FIFO 44-PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf