Vishay/BCcomponents BFC2370EM333
BFC2370EM333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370EM333
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370EM333.pdf
Availability of BFC2370EM333
QUANTITY
BFC2370EM333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370EM333
Internal Part NumberEIS-BFC2370EM333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370EM333
Related LinksBFC237, BFC2370EM333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370EM333 Details Description
Related parts for BFC2370EM333
CONVERTER DC/DC 12V 50W OUT datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ FAST DBL PULS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 32VAC 63VDC datasheet.pdf
CIRC CONN 5POS FMALE/MALE 1.64' datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 BRASS 25MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
ACCELEROMETER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 80W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 50W datasheet.pdf