TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG39JE
D38999/20WG39JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WG39JE.pdf
Availability of D38999/20WG39JE
QUANTITY
D38999/20WG39JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39JE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39JE
Related LinksD38999/, D38999/20WG39JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG39JE Details Description
Related parts for D38999/20WG39JE
5 ROW P.F. STRAIGHT SIGNAL HDR datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 150MW EMD2 datasheet.pdf
CABLE PLC SER PNP 3M datasheet.pdf
CONN FORK NON-INSUL #10 100PC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf