Vishay/BCcomponents BFC2370EM563
BFC2370EM563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370EM563
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 250VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370EM563.pdf
Availability of BFC2370EM563
QUANTITY
BFC2370EM563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370EM563
Internal Part NumberEIS-BFC2370EM563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370EM563
Related LinksBFC237, BFC2370EM563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370EM563 Details Description
Related parts for BFC2370EM563
IC BUFF OP/DRAIN N-INV SOT353 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 28.7MM datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-12VOUT 1W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
QSFP-QSFP QDR 4CH LSZH OM2+ 100M datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 440VAC AXIAL datasheet.pdf