Vishay/BCcomponents BFC2370FC823
BFC2370FC823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370FC823
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 5% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370FC823.pdf
Availability of BFC2370FC823
QUANTITY
BFC2370FC823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370FC823
Internal Part NumberEIS-BFC2370FC823
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370FC823
Related LinksBFC237, BFC2370FC823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370FC823 Details Description
Related parts for BFC2370FC823
IC FLASH 2MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC THERMOCOUPLE AMPLIFIER 8-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 300MA 1.65 OHM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 24W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf