Vishay/BCcomponents BFC2370FI104
BFC2370FI104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370FI104
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370FI104.pdf
Availability of BFC2370FI104
QUANTITY
BFC2370FI104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370FI104
Internal Part NumberEIS-BFC2370FI104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370FI104
Related LinksBFC237, BFC2370FI104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370FI104 Details Description
Related parts for BFC2370FI104
SENSOR HALL EFFECT FLANGE MOLEX datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO214AB datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 50MA SYNC 10DFN datasheet.pdf
TERM BLADE NON-GENDR TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP-TRA TRASM TRAPC datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf