Vishay/BCcomponents BFC2370GB103
BFC2370GB103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GB103
Brief Description
CAP FILM 0.01UF 10% 630VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370GB103.pdf
Availability of BFC2370GB103
QUANTITY
BFC2370GB103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GB103
Internal Part NumberEIS-BFC2370GB103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GB103
Related LinksBFC237, BFC2370GB103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GB103 Details Description
Related parts for BFC2370GB103
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40A 120V TO-263AB datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
4700UF 16V 12,5X25 datasheet.pdf