Vishay/BCcomponents BFC2370GC103
BFC2370GC103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GC103
Brief Description
CAP FILM 0.01UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370GC103.pdf
Availability of BFC2370GC103
QUANTITY
BFC2370GC103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GC103
Internal Part NumberEIS-BFC2370GC103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GC103
Related LinksBFC237, BFC2370GC103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GC103 Details Description
Related parts for BFC2370GC103
SENSOR 1500PSI M12-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BOOST PWM CM 10SON datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 49 I/O 68QFN datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 24.13MM datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 25W datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 8HTSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80 datasheet.pdf