Vishay/BCcomponents BFC2370GF223
BFC2370GF223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GF223
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370GF223.pdf
Availability of BFC2370GF223
QUANTITY
BFC2370GF223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GF223
Internal Part NumberEIS-BFC2370GF223
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GF223
Related LinksBFC237, BFC2370GF223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GF223 Details Description
Related parts for BFC2370GF223
CONN BACKSHELL DB15 METAL PLATED datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 179-BGA datasheet.pdf
IC FPGA 304 I/O 484BGA datasheet.pdf
60742A-135 DRAG CAM datasheet.pdf
1X2 EMI HOUSING ASSY SAS 0 datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP T/H datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ1 IP68 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
55A PRIMARY/DUAL 8/ L datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A SOT323 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf