Vishay/BCcomponents BFC2370GH153
BFC2370GH153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GH153
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370GH153.pdf
Availability of BFC2370GH153
QUANTITY
BFC2370GH153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GH153
Internal Part NumberEIS-BFC2370GH153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GH153
Related LinksBFC237, BFC2370GH153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GH153 Details Description
Related parts for BFC2370GH153
JUMPER-H1502TR/A2015L/H1502TR 6" datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250VAC X7R 2220 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 18POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 8.2 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V THRU HOLE datasheet.pdf