Vishay/BCcomponents BFC2370GH242
BFC2370GH242 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GH242
Brief Description
CAP FILM 2400PF 10% 630VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370GH242.pdf
Availability of BFC2370GH242
QUANTITY
BFC2370GH242 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GH242
Internal Part NumberEIS-BFC2370GH242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2400pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GH242
Related LinksBFC237, BFC2370GH242 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GH242 Details Description
Related parts for BFC2370GH242
IC ARM7 MCU FLASH 256K 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A POWERFLAT datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 4.9A 44 MOHM TH datasheet.pdf
CF CARD HDR TYPW 1 datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 300POS SMD datasheet.pdf
CABLE DUCT TRUMPET SPILLOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4.5A IPAK datasheet.pdf