Vishay/BCcomponents BFC2370GI472
BFC2370GI472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GI472
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370GI472.pdf
Availability of BFC2370GI472
QUANTITY
BFC2370GI472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GI472
Internal Part NumberEIS-BFC2370GI472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GI472
Related LinksBFC237, BFC2370GI472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GI472 Details Description
Related parts for BFC2370GI472
CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 M25 datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10-MSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP4T 4A 125V datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FERRITE CHIP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf