Vishay/BCcomponents BFC2370GL182
BFC2370GL182 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GL182
Brief Description
CAP FILM 1800PF 10% 630VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370GL182.pdf
Availability of BFC2370GL182
QUANTITY
BFC2370GL182 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GL182
Internal Part NumberEIS-BFC2370GL182
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GL182
Related LinksBFC237, BFC2370GL182 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GL182 Details Description
Related parts for BFC2370GL182
CONN RCPT 2POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 11.5K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
SIGNAL CONVERTER/DISCONNECTOR datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MAG-MATE POKE-IN TAB 018 PTPBR datasheet.pdf
ATTENUATOR 4 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 25W datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf