Vishay/BCcomponents BFC2370GL332
BFC2370GL332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GL332
Brief Description
CAP FILM 3300PF 10% 630VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370GL332.pdf
Availability of BFC2370GL332
QUANTITY
BFC2370GL332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GL332
Internal Part NumberEIS-BFC2370GL332
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GL332
Related LinksBFC237, BFC2370GL332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GL332 Details Description
Related parts for BFC2370GL332
CONN TB RECEPT 200POS 4ROW R/A datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
68670-8-CUS.HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 33K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1A 397 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125.009375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 2.5V ST SMD datasheet.pdf